The Harley Davidson XL1200L Sportster Low is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is an essential consideration. The Harley Davidson XL1200L Sportster Low comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Proper upkeep is key to keep your Harley Davidson XL1200L Sportster Low performing at its best. Frequently replaced components consist of batteries. Using quality components, your XL1200L Sportster Low will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200L Sportster Low Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.25 Nm (10,85 kgf-m or 78,70 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 252.7 kg (554,22 pounds) |
| Length: | 2263 mm (88,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |