The Honda ANF 125 Innova is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The Honda ANF 125 Innova includes a 3.70 litres (0,98 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, ensuring optimal performance for your adventures.
Routine service is essential for maintaining your Honda ANF 125 Innova in top condition. Common service items comprise oil filters. Using quality components, your ANF 125 Innova can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.70 litres (0,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.5 kg (218,30 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |