The Moto Guzzi California 1100 EV is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential feature. The Moto Guzzi California 1100 EV is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy on the road.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Moto Guzzi California 1100 EV running smoothly. Essential service parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your California 1100 EV can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 254.0 kg (557,20 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |