The Kreidler Mustang 250 is a 4 stroke, ATV bike with a Air cooled 234.00 ccm (14,21 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.30 HP (13,33 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential aspect. The Kreidler Mustang 250 is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance for your rides.
Scheduled maintenance is key to maintain your Kreidler Mustang 250 running smoothly. Regular replacement items include batteries. With the right parts, your Mustang 250 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14,21 cubic inches) |
| Power: | 18.30 HP (13,33 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 1595 mm (62,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |