The Kymco Zing 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Kymco Zing 125 is equipped with a fuel tank and uses a OHV fuel injection system, providing efficient performance for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Kymco Zing 125 in top condition. Essential service parts involve brake pads. Using quality components, your Zing 125 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Zing 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2247 mm (88,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |