The Kawasaki GTR 1000 is a 4 stroke, Touring bike with a 997.00 ccm (60,54 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital to maintain your Kawasaki GTR 1000 in peak form. Common service items involve spark plugs. Using quality components, your GTR 1000 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 997.00 ccm (60,54 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 270.0 kg (592,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |