The Hyosung GT 125 Naked is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 11000 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical factor. The Hyosung GT 125 Naked comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving optimal range for your adventures.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Hyosung GT 125 Naked operating reliably. Frequently replaced components comprise oil filters. By using genuine parts, your GT 125 Naked will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 125 Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |