The Yamaha XVZ 1300 Royal Star Tour Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 3500 RPM, 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Proper upkeep is necessary to keep your Yamaha XVZ 1300 Royal Star Tour Classic in top condition. Regular replacement items include fuel filters. With regular servicing, your XVZ 1300 Royal Star Tour Classic will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 3500 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 305.0 kg (669,04 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |