The Honda RVF RC 45 is a 4 stroke, Sport bike with a 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 120.00 HP (87,16 kW)) @ 12000 RPM, 75.50 Nm (7,66 kgf-m or 55,42 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial to maintain your Honda RVF RC 45 performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your RVF RC 45 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 120.00 HP (87,16 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 75.50 Nm (7,66 kgf-m or 55,42 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |