The MV Agusta F4 1000 Veltro Pista is a 4 stroke, Sport bike with a 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 174.33 HP (126,56 kW)) @ 12000 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 307.0 km/h (189,85 mph)
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The MV Agusta F4 1000 Veltro Pista is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, delivering consistent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is crucial for maintaining your MV Agusta F4 1000 Veltro Pista in peak form. Regular replacement items involve batteries. Using quality components, your F4 1000 Veltro Pista can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 174.33 HP (126,56 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 307.0 km/h (189,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |