The Veli VL50QT is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.43 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Veli VL50QT is fitted with a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your Veli VL50QT in peak form. Popular maintenance parts involve oil filters. By using genuine parts, your VL50QT will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.43 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |