The Ducati 600 SS is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 583.00 ccm (35,39 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38.7 kW, 48.00 Nm (4,88 kgf-m or 35,22 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
Regular maintenance is essential to keep your Ducati 600 SS running smoothly. Essential service parts involve fuel filters. With regular servicing, your 600 SS will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35,39 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38.7 kW |
| Torque: | 48.00 Nm (4,88 kgf-m or 35,22 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |