The Giantco Athena II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM, 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential factor. The Giantco Athena II 125 features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, delivering optimal range during your journeys.
Routine service is essential to maintain your Giantco Athena II 125 operating reliably. Essential service parts involve air filters. Through proper maintenance, your Athena II 125 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Giantco Athena II 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 2000 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 1790 mm (70,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |