The Voxan Charade Racing is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Voxan Charade Racing is fitted with a 19.50 litres (5,12 gallons) fuel tank, delivering consistent performance on the road.
Regular maintenance is key for keeping your Voxan Charade Racing performing at its best. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your Charade Racing will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Voxan Charade Racing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.50 litres (5,12 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Beringer |
| Rear Brakes: | Single disc. Beringer |