The Highland Allroad is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 936.00 ccm (56,82 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For daily commuting, the tank size is an important aspect. The Highland Allroad features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is essential to keep your Highland Allroad in top condition. Regular replacement items comprise fuel filters. With regular servicing, your Allroad will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 936.00 ccm (56,82 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. front 320 mm floating disk, Brembo double piston with floating caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. with Brembo floating caliper |