The TVS Flame 125 is a 4 stroke, Allround bike with a 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 3 Valve type of engine.
This engine has 10.32 HP (7,46 kW)) @ 7500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The TVS Flame 125 includes a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, providing reliable performance on the road.
Proper upkeep is vital for maintaining your TVS Flame 125 operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. By using genuine parts, your Flame 125 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for TVS Flame 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 10.32 HP (7,46 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Disc optional |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |