The Yamaha FZR 250 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 14500 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 11500 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Yamaha FZR 250 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring consistent performance for your rides.
Proper upkeep is essential for keeping your Yamaha FZR 250 performing at its best. Regular replacement items consist of drive chains. With the right parts, your FZR 250 will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FZR 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 52H and the Rear Tyre size is 120/80 - 17 61H so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 14500 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1988 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |