The Voxan Black Magic is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key feature. The Voxan Black Magic is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Voxan Black Magic performing at its best. Common service items include air filters. By using genuine parts, your Black Magic can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Voxan Black Magic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston caliper |