The Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, ensuring good range for your adventures.
Preventative care is key for ensuring your Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster running smoothly. Frequently replaced components involve batteries. Through proper maintenance, your XL1200R Sportster 1200 Roadster will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 256.3 kg (562,18 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |