The MV Agusta 910R Brutale Italia is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 910.00 ccm (55,25 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 136.00 HP (98,80 kW)) @ 12000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for maintaining your MV Agusta 910R Brutale Italia in peak form. Common service items include drive chains. With regular servicing, your 910R Brutale Italia will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 910.00 ccm (55,25 cubic inches) |
| Power: | 136.00 HP (98,80 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |