The Cagiva Canyon 500 is a 4 stroke, Enduro bike with a 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6500 RPM, 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 5200 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For longer journeys, the gas tank is an important feature. The Cagiva Canyon 500 features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, providing good range for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Cagiva Canyon 500 performing at its best. Common service items comprise drive chains. Using quality components, your Canyon 500 can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |