The Ducati 900 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Ducati 900 Sport comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance for your adventures.
Routine service is important for maintaining your Ducati 900 Sport running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your 900 Sport will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati 900 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |