The Big Bear Choppers Venom 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential factor. The Big Bear Choppers Venom 100 Carb is equipped with a 13.72 litres (3,60 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your Big Bear Choppers Venom 100 Carb in top condition. Regular replacement items comprise spark plugs. With the right parts, your Venom 100 Carb can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Venom 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.72 litres (3,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 321.1 kg (704,46 pounds) |
| Length: | 2743 mm (107,46 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |