The Ducati 900 SS Nuda is a 4 stroke, Sport bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 79.00 HP (57,41 kW)) @ 7500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical consideration. The Ducati 900 SS Nuda includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering reliable performance for your adventures.
Proper upkeep is important to keep your Ducati 900 SS Nuda running smoothly. Frequently replaced components involve batteries. By using genuine parts, your 900 SS Nuda can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati 900 SS Nuda Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 79.00 HP (57,41 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |