The Lifan LF250 Cobra is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 9000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important aspect. The Lifan LF250 Cobra comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is important for maintaining your Lifan LF250 Cobra running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. By using genuine parts, your LF250 Cobra can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |