The Bimota DB3 Mantra is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7000 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for maintaining your Bimota DB3 Mantra in top condition. Essential service parts involve sprockets. Through proper maintenance, your DB3 Mantra can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |