The Adly Super Sonic 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The Adly Super Sonic 125 is fitted with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, ensuring good performance on the road.
Regular maintenance is important to maintain your Adly Super Sonic 125 in top condition. Frequently replaced components comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Super Sonic 125 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Adly Super Sonic 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |