The Yamaha Black Max ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 42.91 HP (31.3 kW, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 4600 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important aspect. The Yamaha Black Max ABS includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, providing excellent range for your rides.
Routine service is vital for maintaining your Yamaha Black Max ABS in peak form. Common service items include drive chains. Using quality components, your Black Max ABS will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Black Max ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - M14 and the Rear Tyre size is 160/60 - M15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 42.91 HP (31.3 kW |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |