The Clipic Off Tank Electric is a stroke, Scooter bike with a 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 0.53 HP (0.4 kW and a top speed of 30.0 km/h (18,51 mph)
Proper upkeep is necessary for ensuring your Clipic Off Tank Electric in peak form. Regular replacement items comprise fuel filters. With regular servicing, your Off Tank Electric will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 0.53 HP (0.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 30.0 km/h (18,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |