The Yamaha XTZ 660 Tnr is a 4 stroke, Enduro bike with a 659.00 ccm (40,01 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 56.90 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for maintaining your Yamaha XTZ 660 Tnr in top condition. Frequently replaced components consist of fuel filters. Through proper maintenance, your XTZ 660 Tnr will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40,01 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 56.90 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |