The Enfield Bullet 500 is a stroke, Classic bike with a Air cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) type of engine.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM, 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
When riding, the fuel system is a critical factor. The Enfield Bullet 500 includes a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your Enfield Bullet 500 in top condition. Frequently replaced components involve brake pads. Using quality components, your Bullet 500 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | N/A |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |