The Nipponia NC 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.04 HP (5,87 kW)) @ 8000 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
For longer journeys, the tank size is an important factor. The Nipponia NC 110 includes a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy on the road.
Preventative care is essential for maintaining your Nipponia NC 110 in peak form. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your NC 110 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Nipponia NC 110 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5,87 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |