The MZ RT 125 Striker is a 4 stroke, Sport bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 173.8 km/h (107,46 mph)
During extended trips, the tank size is a key aspect. The MZ RT 125 Striker features a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank, delivering excellent performance for your rides.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your MZ RT 125 Striker performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your RT 125 Striker will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MZ RT 125 Striker Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 173.8 km/h (107,46 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |