The Hyosung Karion 125 Citytrail is a 4 stroke, Allround bike with a 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.70 HP (6.4 kW, 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs and a top speed of 101.0 km/h (62,49 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Hyosung Karion 125 Citytrail is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, providing good range for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your Hyosung Karion 125 Citytrail performing at its best. Regular replacement items involve batteries. Through proper maintenance, your Karion 125 Citytrail will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.70 HP (6.4 kW |
| Torque: | 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs |
| Compression: | 9.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 101.0 km/h (62,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |