The Peugeot Sum Up is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.30 HP (5.3 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Peugeot Sum Up comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing excellent fuel economy on the road.
Preventative care is important for ensuring your Peugeot Sum Up operating reliably. Popular maintenance parts comprise spark plugs. With regular servicing, your Sum Up will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Sum Up Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.30 HP (5.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |