The Harley Davidson FLHRS Road King Custom is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Harley Davidson FLHRS Road King Custom comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering optimal mileage during your journeys.
Preventative care is essential for maintaining your Harley Davidson FLHRS Road King Custom in peak form. Common service items include oil filters. With the right parts, your FLHRS Road King Custom will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 125.56 Nm (12,74 kgf-m or 92,14 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 329.3 kg (722,37 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |