The Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.34 HP (1.0 kW, 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier is equipped with a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential for ensuring your Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier running smoothly. Frequently replaced components consist of fuel filters. Using quality components, your Blatino Scooter Kit plus Carrier can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 1.34 HP (1.0 kW |
| Torque: | 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 16.5 kg (36,22 pounds) |
| Length: | 1035 mm (40,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |