The Yamaha YZF R125 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.66 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM, 12.24 Nm (1,19 kgf-m or 8,96 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Yamaha YZF R125 comes with a 13.80 litres (3,63 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering good mileage on the road.
Routine service is essential for maintaining your Yamaha YZF R125 operating reliably. Common service items comprise batteries. By using genuine parts, your YZF R125 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YZF R125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 130/70 - M17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 12.24 Nm (1,19 kgf-m or 8,96 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.80 litres (3,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 126.5 kg (277,51 pounds) |
| Length: | 2015 mm (78,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |