The Suzuki Djebel 250XC is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 29.50 HP (21,39 kW)) @ 8500 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Suzuki Djebel 250XC includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, giving reliable mileage for your rides.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Suzuki Djebel 250XC in top condition. Common service items involve brake pads. Through proper maintenance, your Djebel 250XC will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 29.50 HP (21,39 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |