The Lifan LF50QGY is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Lifan LF50QGY features a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, offering good fuel economy during your journeys.
Routine service is vital for maintaining your Lifan LF50QGY operating reliably. Essential service parts include drive chains. By using genuine parts, your LF50QGY can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |