The Giantco Eagle 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Giantco Eagle 125 is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, giving consistent mileage on the road.
Preventative care is important to maintain your Giantco Eagle 125 operating reliably. Regular replacement items consist of air filters. With the right parts, your Eagle 125 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Giantco Eagle 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is - .. and the Rear Tyre size is - .. so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |