The Honda SL 230 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important aspect. The Honda SL 230 is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, providing excellent fuel economy on the road.
Proper upkeep is vital for maintaining your Honda SL 230 running smoothly. Popular maintenance parts consist of brake pads. Using quality components, your SL 230 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |