The Honda VT 1100 ACE Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 50.30 HP (36,52 kW)) @ 4500 RPM, 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for keeping your Honda VT 1100 ACE Shadow in peak form. Essential service parts consist of sprockets. By using genuine parts, your VT 1100 ACE Shadow can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 50.30 HP (36,52 kW)) @ 4500 RPM |
| Torque: | 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 260.0 kg (570,33 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |