The Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a key aspect. The Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide comes with a 17.80 litres (4,68 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, giving consistent fuel economy for your rides.
Preventative care is necessary for keeping your Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide operating reliably. Regular replacement items include drive chains. Using quality components, your FXDI Dyna Super Glide will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.80 litres (4,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2307 mm (90,35 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |