The Ducati Sport 1000 Monoposto is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Ducati Sport 1000 Monoposto includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring optimal performance for your rides.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Ducati Sport 1000 Monoposto running smoothly. Common service items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Sport 1000 Monoposto will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati Sport 1000 Monoposto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |