The TGB Laser is a 4 stroke, Scooter bike with a Oil and air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important factor. The TGB Laser is equipped with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, providing optimal performance on the road.
Proper upkeep is key for maintaining your TGB Laser in top condition. Frequently replaced components comprise clutch plates. By using genuine parts, your Laser will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |