The Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential consideration. The Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide is fitted with a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, giving excellent performance for your rides.
Proper upkeep is essential to keep your Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide in peak form. Essential service parts involve air filters. Using quality components, your FLHTCU Ultra Classic Electra Glide will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - B17 and the Rear Tyre size is 180/65 - B16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 131.00 Nm (13.4 kgf-m or 96.6 ft.lbs |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 400.0 kg (877,39 pounds) |
| Length: | 2515 mm (98,51 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |