The Honda Foresight 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.40 ccm (15,14 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.30 HP (14,03 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key consideration. The Honda Foresight 250 is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is essential to keep your Honda Foresight 250 running smoothly. Essential service parts consist of sprockets. Using quality components, your Foresight 250 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda Foresight 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 64J and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15,14 cubic inches) |
| Power: | 19.30 HP (14,03 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |