The Yamaha Slider Naked is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The Yamaha Slider Naked comes with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, providing good mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Yamaha Slider Naked in peak form. Essential service parts include clutch plates. By using genuine parts, your Slider Naked can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Slider Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 12 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1785 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |