The MV Agusta Brutale 910 Hydrogen is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 908.00 ccm (55,13 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 139.00 HP (100,99 kW)) @ 10900 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8100 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important aspect. The MV Agusta Brutale 910 Hydrogen is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, providing reliable performance for your adventures.
Preventative care is essential for keeping your MV Agusta Brutale 910 Hydrogen running smoothly. Popular maintenance parts include clutch plates. With the right parts, your Brutale 910 Hydrogen can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta Brutale 910 Hydrogen Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 908.00 ccm (55,13 cubic inches) |
| Power: | 139.00 HP (100,99 kW)) @ 10900 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |